Контроль якості аудиторської діяльності & nbsp; спрямований на попередження неправильної оцінки аудиторського ризику; досягнення достатньої впевненості в тому, що аудит задовольняє вимогам, що пред'являються користувачами професійної думки аудитора; забезпечення необхідного і достатнього рівня довіри до думки аудитора з боку користувачів фінансової (бухгалтерської) звітності.
Контроль якості аудиторської діяльності організовується на зовнішньому рівні (аудиторською палатою України) і на внутрішньому рівні (всередині аудиторської організації).
Аудиторська організація та індивідуальний аудитор зобов'язані:
- проходити зовнішній контроль якості роботи, в тому числі надавати всю необхідну для перевірки документацію та інформацію;
- брати участь у здійсненні саморегулівної організацією аудиторів, членами якої вони є, зовнішнього контролю якості роботи інших членів цієї організації.
У всіх аудиторських організаціях повинна існувати система внутрішнього контролю якості аудиту. Принципи внутрішнього контролю якості і конкретні процедури по їх реалізації декларуються внутріфірмовими стандартами аудиторських організацій.
Внутрішній контроль якості роботи аудиторської організації підрозділяється на попередній, поточний, наступний і забезпечується трьома факторами:
- належним керівництвом за ходом аудиту з боку керівника аудиторської організації;
- наглядом з боку аудиторів за діями асистентів під час перевірки;
- перевіркою результатів виконаної роботи. Попередній внутрішній контроль якості аудиту здійснюється керівником організації на стадії планування.
Поточний внутрішній контроль якості аудиту здійснюється в формі контролю керівника аудиторської групи за роботою її членів. На даному етапі контролюються:
1. Окремі аудиторські напрямки, які включають в себе:
- порядок дотримання принципів аудиту;
- виконання загального плану і програми аудиту;
- належне документування аудиторських доказів;
- обґрунтованість висновків, зроблених аудиторами.
2. Загальний контроль якості аудиту:
- контроль особистих якостей співробітників;
- обгрунтований розподіл обов'язків між членами групи;
- дотримання правил (стандартів) аудиту.
При виявленні фактів неправильного виконання завдання керівник перевірки може замінити аудитора (або асистента) на іншого фахівця.
На стадії подальшого внутрішнього контролю якості аудиту керівник аудиторської групи перевіряє роботу, виконувану асистентами і аудиторами наступним напрямкам:
- чи відповідає виконана робота програмі аудиту;
- чи належним чином оформлені отримані результати в робочих документах аудитора:
- чи досягнуто мети аудиторських процедур;
- чи відповідають висновки результатами виконаної роботи і підтверджують вони аудиторську думку.
Оскільки відповідальність за проведену перевірку аудиторів і асистентів несе керівник аудиторської групи, він повинен детально вивчити питання, що відображають:
- достатність аудиторських доказів;
- чіткість висновків, зроблених аудиторами в результаті перевірки;
- повноту зазначених недоліків в обліку;
- повноту і терміни завершення аудиторських процедур відповідно до програми аудиту.
Внутрішній контроль якості аудиту
Поняття & laquo; якість аудиту & raquo; можна визначити як ступінь необхідного і достатнього рівня довіри до думки аудитора з боку користувачів щодо достовірності інформації у фінансовій (бухгалтерської) звітності аудируемого особи. У зв'язку з посиленням вимог законодавства Російської Федерації в області контролю якості аудиторської діяльності підвищення уваги аудиторських фірм до цього аспекту їх діяльності стає одним з найважливіших факторів конкурентоспроможності і виживання на ринку аудиторських послуг.
Принципи внутрішнього контролю якості аудиту, характер, тимчасові рамки, цілі та конкретні процедури, які застосовуються аудиторською фірмою, залежать від обсягу і характеру діяльності аудируемого особи, його територіального розташування, організаційної структури, співвідношення витрат і вигод. У зв'язку з цим методи і процедури, а також і обсяг документації будуть змінюватися. Однак принципи і процедури внутрішнього контролю якості аудиту включають в себе:
- професійні вимоги & mdash; дотримання працівниками аудиторської організації принципів незалежності, чесності, об'єктивності і конфіденційності, а також норм професійної поведінки;
- професійну компетентність & mdash; володіння працівниками аудиторської організації належними навиками і володіння професіоналізмом, необхідним для виконання обов'язків з належною ретельністю;
- доручення завдань & mdash; покладання обов'язків з проведення аудиту на працівників, які мають спеціальну підготовку і досвід, які необхідні в конкретних умовах;
- контрольні повноваження & mdash; напрямок в достатній мірі роботи аудиторського персоналу, здійснення поточного контролю на всіх рівнях для забезпечення достатньої впевненості в тому, що виконана робота відповідає належному рівню якості;
- консультування & mdash; проведення у разі потреби консультацій з фахівцями, що володіють належними знаннями;
- роботу з аудируемой особами та особами, яким надаються супутні аудиту послуги, — постійна робота як з потенційними, так і існуючими клієнтами;
- моніторинг ефективності процедур-регулярне спостереження за адекватністю та ефективністю принципів і конкретних процедур внутрішнього контролю якості.
До відома працівників аудиторської фірми необхідно довести принципи і конкретні процедури внутрішнього контролю якості аудиту так, щоб забезпечити розумну впевненість в тому, що вони зрозумілі і застосовуються на практиці.
Категорії осіб, що беруть участь в контролі якості:
- керівник аудиторської перевірки — аудитор, що несе відповідальність за проведення аудиту;
- працівники & mdash; керівні співробітники, інші фахівці, які беруть участь в аудиторській діяльності аудиторської фірми, а також в наданні супутніх аудиту послуг;
- асистенти аудитора & mdash; співробітники, які беруть участь в проведенні аудиту і які не є аудиторами.
Внутрішній контроль якості роботи здійснюється щодо кожної аудиторської перевірки, в тому числі при проведенні аудиту. Для цього керівник аудиторської перевірки повинен:
- застосовувати такі процедури контролю, які відповідають цілям і задачам аудиторської перевірки;
- аналізувати професійну компетентність тих аудиторів і асистентів аудиторів, які виконують доручену їм роботу;
- формулювати чіткі вказівки про проведення аудиторами та їх помічниками відповідних аудиторських процедур.
Важливим засобом доведення до відома асистентів аудитора вказівок по проведенню аудиту є: програма аудиту, кошторис витрат часу і загальний план аудиту.
Під час аудиту працівники, які здійснюють контрольні функції, повинні:
- контролювати хід аудиту з метою визначення професійної компетенції асистентів аудитора, розуміння ними вказівок по проведенню аудиту, виконання роботи відповідно до загального плану і програми аудиту;
- отримувати інформацію і розглядати важливі питання в області бухгалтерського обліку та аудиту, що виникають в ході перевірки, оцінювати їх важливість і вносити відповідні зміни в загальний план і програму аудиту;
- устранять расхождения в профессиональных суждениях работников.
При виконанні роботи асистентами аудитора результати перевіряються працівниками, які мають принаймні рівний рівень компетентності, з питань:
- на відповідність програмі аудиту;
- належне документальне оформлення роботи і результатів;
- відображення всіх важливих аспектів аудиту в аудиторських висновках;
- досягнення мети аудиторських процедур;
- відповідність висновків результатами роботи і підтвердження аудиторського думки.
Контроль якості щодо конкретної перевірки включає в себе:
- аналіз загального плану і програми аудиту;
- оцінку невід'ємного ризику і ризику засобів внутрішнього контролю, в тому числі результатів тестів засобів внутрішнього контролю та поправок, внесених в загальний план і програму аудиту;
- документальне відображення аудиторських доказів, отриманих в результаті процедур перевірок по суті, і висновків, зроблених на їх основі, зокрема результатів консультацій;
- дослідження фінансової звітності, пропонованих поправок і аудиторського висновку.
Оцінка роботи з проведення аудиту може включати в себе додаткові контрольні процедури до надання аудиторського висновку, які здійснюють працівники, які беруть у даній аудиторській перевірці. Крім внутрішнього контролю якості аудиторських послуг в рамках кожної конкретної організації в даний час посилюється відповідний контроль з боку держави і громадських аудиторських об'єднань. Державою делеговано здійснення контролю за якістю аудиторських послуг, дотриманням стандартів аудиторської діяльності акредитованим професійним аудиторським об'єднанням. Наприклад, в Аудиторській палаті в даний час створено і функціонує комітет, який здійснює відповідні перевірки щодо аудиторських організацій. Перевірки проводяться сертифікованими АПР уповноваженими експертами в цій галузі. За результатами перевірок видається висновок про відповідність якості роботи аудиторської організації вимогам нормативних правових актів. Професійне аудиторський об'єднання виступає гарантом дотримання аудиторами стандартів, а також принципів і процедур внутрішнього контролю якості.